година: 2015
локация: София, България
площ: 3 367 878м2
награда: 2ро място
Основни маркери в конпенцията са възстановяването на автентичния вид на резерват „Борисова градина“, балансирано разбивитие на територията за спорт и отдих, трансформиране на буферната зона на резервата в съвременен градски парк, възстановяване и благоустрояване на резерват „Дендрариума“, благоустрояване на лесопарка и създаване на условия за активен и пасивен отдих, както и обосовяване на подходи към лесопарка от към ул. „Сребърна“ и от бул. „Тодор Каблешков“.
Устройствена концепция за парк Борисова градина.
Аналитични схеми и анализи на местоположение и граници, фунционално зониране, обекти и дейности, транспортна достъпност, културно-историческо наследство, както и проблеми и конфликти на средата.
Развитие на парк Борисова градина хронологично от 1892 до 1982 г.
Проектна идея за структуриране на пространствата в лесопарка, чрез премахване на гъстата храстова и издънкова растителност в зона 15м от главните алеи към вътрешността на масивите, което следва да осигури перспектива към дълбочината на лесопарка и да подобри чувството за сигурност и спокойствие на посетителите.
Проектна идея за развитие на територията по периферията на лесопарка, чрез прочистване на издънковата, храстова, болна и суха растителност и запазването на здравите монументални дървета, младите с потенциал и индивидите с естетически качества. Въз основа на това прореждане следва да се създаде предпоставка за затревяване под склопа и използването на това пространство за разнообразни форми на отдих.
Пример за обособяване на територията по периферията на лесопарка.
Решение за опазване на лонгозната растителност и повишаване на достъпността в нейната територия.
Пример за създаване на съвременни паркови площи.
Проектна идея за трансформиране на необлагородена част от Борисовата градина в градски парк. Предложените мерки са за прочистването на издънкова и храстова растителност, изграждане на подпорна стена с височина 50см с цел структуриране на пространството и създаване на места за сядане.
Предложение за устойчиво използване на горските ресурси, като добитата дървесина се обработва на място за изработката на различни паркови съоръжения. След провеждането на саниратни и формировъчни сечи, необходими за поддържането на един красив лесопарк, добитият дървен материал се преработва под формата на паркова мебел, детски съоръжения, спортни съоръжения или в дървесни стърготини.
Предложена е система за финансиране, която формира това, че всички приходи от дейността на парка се използват директно за неговата поддръжка и развитие.
See More: